Tegoroczny Tydzień Fashion Revolution rozpocznie się w poniedziałek 18 kwietnia i potrwa do niedzieli 24 kwietnia.

PIENIĄDZE MODA WŁADZA

Temat Fashion Revolution Week w 2022 roku to PIENIĄDZE MODA WŁADZA. Jest on efektem przekonania, że główny nurt przemysłu modowego nastawiony jest na eksploatację siły roboczej i zasobów naturalnych. Bogactwo i władza znajdują się w rękach małej grupy ludzi, a najwyższą wartością staje się wzrost oraz zysk. Duże marki i sprzedawcy, produkując za dużo i za szybko, wpędzają nas w toksyczny cykl nadmiernej konsumpcji. Jednocześnie pracownicy fabryk nie zarabiają wystarczająco, aby móc zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Równocześnie to właśnie oni najsilniej odczuwają skutki kryzysu klimatycznego pogłębianego przez branżę modową.

Jako obywatele świata mamy prawo do reakcji. Teraz jest czas, by wspólnie stworzyć nowy system dla branży mody – regeneracyjny, uzdrawiający i rewolucyjny. Teraz jest czas na Fashion Revolution. 

„Naświetlimy kwestie głębokich nierówności oraz nadużyć społecznych i środowiskowych w łańcuchu dostaw branży mody. Od nierównej dystrybucji zysków, przez nadprodukcję ubrań, do których nikt się nie przywiązuje, po wykluczającą nierównowagę sił. Tymczasem inspirujący nowi projektanci, myśliciele i profesjonaliści na całym świecie rzucają wyzwanie systemowi, wskazując inne rozwiązania i alternatywne wzorce. Tydzień Fashion Revolution analizuje i celebruje modę globalnie i lokalnie, gdziekolwiek jesteś” – Orsola de Castro, współzałożycielka i globalna dyrektorka kreatywna Fashion Revolution.

Tydzień Fashion Revolution 2022 w Polsce

W tym roku Fashion Revolution Polska zorganizuje po raz pierwszy spotkania dla seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku. „Chcemy dowiedzieć się, jak osoby w wieku 65+ „konsumują” modę, jakie są ich potrzeby i z jakimi problemami najczęściej się mierzą” – mówi Dagmara Łacny, pomysłodawczyni cyklu spotkań. 

Jesteśmy także partnerem Circular Tex Hub – przestrzeni mody cyrkularnej. Pierwszej w Polsce inicjatywy łączącej targi tkanin z drugiego obiegu, mody cyrkularnej, panel dyskusyjny z ekspertami oraz upcyklingowy konkurs dla projektantów. Wydarzenie jest odpowiedzią na problem nadprodukcji tekstyliów i ubrań, a w konsekwencji odpadów generowanych przez przemysł modowy.

Fashion Revolution Polska zorganizuje lunch dla aktywistek i aktywistów działających na rzecz reformy branży odzieżowej w Polsce. Spotkanie przy wspólnym stole ma na celu wypracowanie nowych pomysłów, wsparcie w działaniach, zaplanowanie aktywności na kolejne miesiące. W czasie Fashion Revolution Week odbywają się także wymianki ubrań w kilku miastach i projekcje filmu The True Cost.

#WhoMadeMyClothes

Przez cały ten tydzień będziemy namawiać do zaangażowania: przez kierowanie do marek pytań #WhoMadeMyClothes i #WhatsInMyClothes, wzywanie osób decyzyjnych do podjęcia działań w zakresie poprawy wynagrodzeń w branży, ale także przez zachęcanie do opowiedzenia swoich modowych historii miłosnych, by #LovedClothesLast. Udostępniamy także materiały dla marek i sprzedawcówproducentówzwiązków zawodowychstudentów i studentek, edukatorów i edukatorek dotyczące zaangażowania się w nasze działania, jak i zorganizowania własnego wydarzenia. 

Jak wesprzeć Fashion Revolution Polska?

> Obserwuj nasze konta w mediach społecznościowych.

> Czytaj nasze publikacje.

> Włącz się w nasze działania.

> Zapisz się do newslettera.

Wpłać darowiznę przez PayPal lub bezpośrednio na na nasze konto:

  • nr konta: 11 1600 1462 1861 6420 1000 0001
  • odbiorca: Stowarzyszenie Fashion Revolution Polska
  • tytułem: darowizna na cele statutowe.

Tydzień Fashion Revolution na całym świecie

Fashion Revolution Week to czas różnych wydarzeń online i offline. Odbywają się one w różnych krajach, część z nich ma zasięg międzynarodowy. Najważniejsze z nich to Good Clothes, Fair Pay: Godne płace w światowym przemyśle modowym, czyli dyskusja panelowa z ekspertami, Around the World of Fashion Revolution, czyli czat na żywo prowadzony na Instagramie z aktywistami i aktywistkami branży mody oraz dyskusja o zinie Money Fashion Power wydanym przez naszą organizację.

Dodatkowo Fashion Open Studio, poprzez bezpłatne wydarzenia, zaprezentuje inicjatywę wyróżniającą innowacyjnych projektantów,, którzy pokażą alternatywne modele biznesowe, działające z poszanowaniem osób szyjących nasze ubrania. W wydarzeniach wezmą udział projektanci z Chile, Egiptu, USA, Wenezueli, Korei Południowej, Zimbabwe, Czech, Francji, Bangladeszu i Wielkiej Brytanii. Krótkie filmy, rozmowy, oprowadzanie po studiach i warsztaty będą zachęcać uczestników do wprowadzenia zmian zarówno w perspektywie całej branży, jak i własnej szafy.

Razem możemy stworzyć system branży mody na nowo – tak, aby był sprawiedliwy dla ludzi i planety.  

Zespół Fashion Revolution Polska